HAKKIMIZDA

BODRUM DANS KULÜBÜ

Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi

Dans, Spor ve Sanat bir tutkudur

Bodrum Dans Kulübü – Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi, Gençlik, Spor, Kültür ve Sanat alanlarında ulusal veya uluslararası boyutta eğitim seminerleri, organizasyonlar, etkinlikler, geziler, yarışmalar ve gösterilerin yanı sıra Bodrum turizmini canlandırmak için festivaller düzenleyen bir Sivil Toplum Kuruluşudur. 2000 yılında Bodrum Belediyesi’nde çalışmalarına başlayan ve yedi yıl boyunca Bodrum Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Bodrum Dans Kulübü, 2006 yılında resmi kulüp statüsü alarak çalışmalarına kulüp çatısı altında devam etmiştir. 2015 yılında Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi’nin Bodrum girişindeki modern hizmet binasını hizmete açmış, 122 gönüllü ve maaşlı çalışanı ile bugüne kadar 8640 sporcu yetiştirmiştir. Web sitesi: www.bodrumdans.com

INTERNATIONAL BODRUM DANCE FESTIVALS

Uluslararası Bodrum Dans Festivalleri

Her Mayıs ayının son haftasında gerçekleşen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali” UNESCO kültürel etkinlikler listesinde yer alan, Avrupa’nın en büyük dans festivallerinden birisidir.

2000 yılında yerel bir etkinlik olarak başlayan ve her yıl giderek artan bir katılımcı kitlesi ile gerçekleşen uluslararası Bodrum Dans Festivaline 2017 yılında 26 ülkeden 2740 dansçı katılmış, beş gün süren festival etkinliklerini 15 bin kişi izlemiştir.

Bodrum Dans Kulübü tarafından organizasyonu gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en büyük dans festivali olarak gerçekleşen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali” Birleşmiş Milletler Eğitim ve Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO tarafından da kültürel etkinlikler listesine alınmıştır.

AB Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen festival  26 farklı ülkeden toplam 122 gönüllüye ulaşan çok uluslu organizasyon komitesi ile dünya tarihinde bir ilke imza atan tek etkinlik olmuştur..

2017 yılına kadar tüm dans çeşitlerinden gösterilerin sergilendiği festival, 2018 yılında konsept değiştirmiş, Halk Oyunları, Modern Dans, WDSF Bodrum Open ve Latin Dansları olmak üzere uluslararası dört ayrı festival olarak kutlanmaya başlamıştır.

“21.ULUSLARARASI BODRUM DANS FESTİVALLERİ”

 • “Uluslararası Bodrum Halk Oyunları Festivali”:  …….. Mayıs 2021 tarihleri arasında
 • “Uluslararası Bodrum Modern Dans Festivali”: 5 – 9 Mayıs 2021 tarihleri arasında,
 • “Uluslararası Bodrum Dans Festivali: 8 Mayıs 2021 tarihinde,
 • “Uluslararası Bodrum Latin Dans Festivali”:………. Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

INTERNATIONAL BODRUM MODERN DANCE FESTIVAL

Uluslararası Bodrum Modern Dans Festivali

Birçok şehirde bulunan ve sayıları sürekli artan modern (çağdaş) dans kursları, her yıl birçok dansçı yetiştirmektedir. Farklı yaş gruplarında açılan kurslarda eğitim alan dansçıların en büyük ortak sorunlarından birisi ise henüz dans sporları federasyonu tarafından düzenlenen modern dans yarışmalarının olmamasıdır.

Modern Dans eğitimi alan dansçılar için federasyon, her ne kadar free style yarışmalarına katılım serbestliği getirmiş olsa da, bu dansı yapan sporcular farklı dans branşları ile yarışmak zorunda kalmışlardır. Diğer yandan jüri de karar verme kriterlerini sadece modern dansa göre değil tüm dans disiplinlerini kapsayacak şekilde düzenlemek zorunda kalmıştır.

Ülkemizde özellikle çocuklar için modern dans ta workshoplar veya yarışmalar adı altında yeteri kadar etkinlik düzenlenmemektedir.. Bu branşta eğitim alan çocukların en önemli hedeflerinden birisi olan yarışma ve derece elde etmek, hedef olmaktan çıkmıştır. Her ne kadar bu spora olan ilgi bir yandan artış sağlasa da devam eden öğrenci sayılarında ciddi azalmalar görülmüştür. Diğer yandan yurt dışında modern danstaki gelişmeleri ve yenilikleri takip etmek için yabancı eğitmen getirtmek, workshoplar düzenlemek de yüksek maliyet gerektirmiş, bir çok dans okulu maliyeti karşılayamadığı için öğrencilerine bu imkânı sağlayamamıştır.

Bodrum Dans Kulübü, modern dansta yaşanan bu sorunlardan yola çıkarak Uluslararası Bodrum Modern Dans Festivali’ni gerçekleştirme kararı almıştır.

Yurt dışından gelecek eğitmenler ve gösterileri eşliğinde otelde gerçekleşecek festivalde bir yandan eğitimler sürerken, diğer yandan akşamları havuz başında düzenlenecek dans gösterileri ile desteklenecek ve son iki gün yapılacak yarışmalar ile son bulacaktır. Tüm eğitimler için workshop katılım sertifikası, tüm yarışmalar için yarışma katılım sertifikası, dereceye giren sporcular için ise kupa, madalya ve yarışmada derece aldığını gösteren belgeler dağıtılacaktır.

Beş yıldızlı, her şey dâhil sistemde hizmet veren bir otelde düzenlenecek festivalde otel fiyatları yüksek sezonda olmasına rağmen, üç yıldızlı otel fiyatları ile sadece bu organizasyona özel fiyat uygulayacaktır. Bir yandan çocuklar workshop programları ile eğitim görürken diğer yandan veliler otelin kapalı veya açık yüzme havuzunda, Türk hamamı, sauna veya buhar odasını ekstra ücret ödemeden kullanabilecek, günde üç öğün açık büfe yemek ve gün boyunca limitsiz içecek ikramından faydalanabilecektir.

İlki 2017 yılında gerçekleşen ulusal festival Bodrum’un ilk Modern Dans Festivali olarak tarihteki yerini almıştır. Bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek festivalin uluslararası boyutta ve beş yaştan itibaren her yaş grubuna hitap etmesi planlanmıştır.

ETKİNLİKLERİMİZ

BDK – Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi tarafından gerçekleştirilen etkinlikler

Uluslararası Bodrum Modern Dans Festivali

Uluslararası Bodrum Modern Dans Festivali

İlki 2017 yılında gerçekleşen festival Bodrum’un ilk Modern Dans Festivali olarak tarihteki yerini almıştır. Festival, yabancı ülkelerden gelen Modern Dans konusunda uzman eğitmen ve antrenörlerin workshopları, dans gösterileri ve yarışmalardan...

Uluslararası Bodrum Dans Festivali

Uluslararası Bodrum Dans Festivali

Her Mayıs ayının son haftasında gerçekleşen “Uluslararası Bodrum Dans Festivali” UNESCO kültürel etkinlikler listesinde yer alan, Avrupa’nın en büyük dans festivallerinden birisi. On altı yıl önce yerel bir etkinlik olarak...

Türk Yunan Dostluk ve Kültür Buluşması

Türk Yunan Dostluk ve Kültür Buluşması

Düzenlediğimiz “Türk-Yunan Dostluk ve Kültür Buluşması” organizasyonu ile her yıl binlerce kültür elçisini Bodrum’da ve Yunan adalarında bir araya getirmeye devam ediyoruz. Bu etkinliğe her yıl bin kişi katılıyor. İki...

Kıyı Ege Latin Dansları Buluşması

Kıyı Ege Latin Dansları Buluşması

Latin Dansları branşında Ege bölgesinde eğitim veren Dans Okulu ve Kulüp sporcularını her yıl Bodrum, Marmaris ve Kuşadası olmak üzere üç farklı şehirde üç farklı tarihte buluşturan bir etkinliktir. Yurt...

Ulusal ve Uluslararası Dans Yarışmaları

Ulusal ve Uluslararası Dans Yarışmaları

Türkiye Dans Sporları Federasyonu (TDSF) ile on yıldır hiç ara vermeden Türkiye Salsa Şampiyonası ve Sportif Latin Dansları Şampiyonalarını Bodrum’da düzenliyoruz. Ayrıca Uluslararası Sportif Latin  Dansları yarışmasını da Bodrum’da gerçekleştirdik....

29 Nisan Dünya Dans Günü Kutlama Şenlikleri

29 Nisan Dünya Dans Günü Kutlama Şenlikleri

Merkezi Fransa’da bulunan CID-Unesco (Dünya Dans Konseyi) tarafından ilan edilen 29 Nisan Dünya Dans günü kutlamaları, Müslüman ülkeler arasında ilk kez Bodrum Dans Kulübü tarafından 2000 yılında kutlanmış, ve halen...

Zeybeğin Doğuşu (Yurt Dışı Tanıtım Ekibi)

Zeybeğin Doğuşu (Yurt Dışı Tanıtım Ekibi)

Bodrum Dans Kulübü Halk Oyunları Bölümü tarafından, Türkiye’yi yurt dışında tanıtmak amacı ile kurulan ve 40 kişiden oluşan Yurt Dışı Tanıtım Ekibi, tarafından hazırlanan ve sahnelenen halk oyunları gösterisinin adıdır. Her yıl...

İLETİŞİM

Festival etkinliklerinin gerçekleşeceği adresler

Bodrum Dans Kulübü

Gençlik ve Kültür Sanat Merkezi (İdari Ofis)

 • Yokuşbaşı Mah. Kazıman Sok. No:1 48400 Bodrum / MUĞLA
 • 0 252 3130201
 • [email protected]
 • www.bodrumdans.com

Mavi Kumsal Hotel

Workshoplar, gösteriler, yarışmalar ve konaklamalar

 • Bardakçı Koyu, 48400 Bodrum / Muğla
 • +90 252 313 03 71 / +90 533 143 56 87
 • [email protected]
 • www.mavihotel.com

İskele Meydanı

Halka açık Meydan Gösterileri

 • Çarşı Mah. İskele Meydanı 48480 Bodrum / MUĞLA

Ayrıntılı bilgiye mi ihtiyacınız var?

Siz sorun, biz yanıtlayalım!