YARIŞMALAR

MODERN & CONTEMPORARY DANS YARIŞMASI

Festival kapsamında 8 – 9 Mayıs 2021 tarihlerinde “Modern & Contemporary Türkiye Şampiyonası” düzenlenecektir. Yarışmaya katılacak tüm yarışmacılar Türkiye Dans Sporları Federasyonundan yarışma kaydını tamamlamalıdır. Yarışma hakkında ayrıntılı bilgiyi www.tdsf.gov.tr web sitesinden takip edebilirsiniz.

8 – 9 Mayıs 2021 tarihlerindeki “Modern & Contemporary Dans Yarışması” Türkiye Dans Sporları Federasyonu tarafından yürütülecek ancak organizasyonu “Bodrum Dans Kulübü” tarafından gerçekleştirilecektir.

Yarışmada; TDSF tarafından yayınlanan “Serbest Stil Dans Yarışması Talimatnamesinin” Modern & Contemporary bölümündeki kurallar geçerlidir. (Altta yer almaktadır)

TDSF web sayfasında (www.tdsf.gov.tr) yayınlanan Serbest Stil Dans Yarışmaları Talimatının tamamını alttaki butonu tıklayarak indirebilirsiniz.

Yarışmada ilk üç dereceyi alan sporcular yurt dışında düzenlenen yarışmalarda Milli Sporcu olarak ülkemizi temsil etme hakkı kazanacaktır.

YARIŞMA PROGRAMI:

08 Mayıs 2021

 • Çocuklar grup,
 • Yıldızlar solo,
 • Gençler, yetişkinler ve büyükler grup,
 • Çocuklar duo,
 • Yıldızlar formasyon,
 • Gençler, yetişkinler ve büyükler solo yarışmaları,

09 Mayıs 2021

 • Çocuklar solo,
 • Yıldızlar grup,
 • Gençler, yetişkinler ve büyükler duo,
 • Çocuklar formasyon,
 • Yıldızlar duo,
 • Gençler, yetişkinler ve büyükler formasyon yarışmaları yapılacaktır.

TDSF – MODERN & CONTEMPORARY DANS YARIŞMASI TALİMATI

1. MODERN & CONTEMPORARY DANS YARIŞMASI TANIMI

1. Tanım: Modern dans birçok dans türünü temelinde bulundurarak göreceli olarak uzun bir zaman diliminde gelişmiş artistik bir formdur. Balenin keskin ve sert adım koduna karşı modern dans daha rahat ve serbest stilde; koreografın kendi duygu ve hislerini kendi adım yapısıyla anlatmasıdır. Modern dans yerçekimini kasıtlı olarak kullanır ama bale hafif ve süzülme şeklindedir. Modern dansın gelişimi; 20. yüzyılda var olan dans tarzının sonucunda modern dansçılarının balenin katı, tutucu ve kısıtlayıcı sayılan kurulmuş yapısından kurtulmak istenmesi ve yeni trendler ve tekniklerle dansa yeni bir yön verilmesiyle başlamıştır.

Bu özellikli modern dans disiplini 20. Yüzyılın ilk yarısında ünlü dans hocaları ve koreograflarının yarattığı tekniklerini içerir. (Örnek: Martha Graham, Jose Limon, Alvin Ailey, Merce Cunningham, Lester Horton… ve Kurt Jooss, Mary Wigman, Hanya Holm…) Bütün dansların sürekli bir gelişim içinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda sadece bahsi
geçen teknikleri ve orijinal formları kullanmak zorunluluğu yoktur. Tam tersine aynı anda modern dansta Contemporary trend teknikleri ya da bahsi geçen dans hocalarının kurduğu teknikler veya tamamen yeni,deneysel ve orijinal konseptler modern dans için kullanılabilir.

2. Hareketlerin karakteristiği: bütün rutin modern dans tekniklerini ve var olan trendleri içermeli ve dansçının yaş aralığındaki hareket seviyesinde olmalı. Modern bale, modern dans ile karıştırılmamalıdır ve bu kategoride yarışmalara katılmamalıdır. Diğer çağdaş tarzlar örnek olarak hip-hop, disco, break dance ve electric boogie içerebilir ancak asla modern dans performansını baskılamamalıdır. Bu disiplinin ana değerlendirme noktası dans hareketlerinin seviyesinin yerine getirilmesi ile birlikte olay örgüsü ve konudur.

3. Müzik seçimi acapella (müziksiz). Ancak performansın başlangıcında ve sonunda kesinlikle net duyulabilir bir ses (beep) olmalıdır.

4. Akrobasi ve kaldırma hareketleri: akrobatik hareketler kullanılabilir ama ancak rutini güzelleştirmek için olmalıdır. Jimnastik çizgilerine izin yoktur.(Birden çok jimnastik hareketleri. Köşeden köşeye hareketler). Modern&Contemporary dans akrobatik dans rutini gibi görünmemelidir. Akrobasi ve kaldırma hareketleri yıldız ve yetişkin kategorilerinde kullanılabilir ama çocuk kategorisinde yasaktır.

2. YARIŞMA KATEGORİLERİ

 • SOLO (Kadın veya Erkek)
 • İKİLİ (Kadın-Kadın, Erkek-Erkek veya Kadın Erkek)
 • GRUP (3 – 7 arası yarışmacıdan oluşur)
 • FORMASYON (8 – 24 arası yarışmacıdan oluşur)

3. KATEGORİLERE GÖRE YARIŞMA SÜRELERİ

 • SOLO, İKİLİ                      Minimum: 1.45 sn (1 dakika 45 saniye) – Maksimum: 2.15 sn (2 dakika 15 saniye)
 • GRUP                               Minimum: 2.30 sn (2 dakika 30 saniye) – Maksimum: 3.00 sn (3 dakika)
 • ÇOCUK FORMASYON    Minimum: 2.30 sn (2 dakika 30 saniye) – Maksimum: 3.00 sn (3 dakika)
 • FORMASYON                  Minimum: 2.30 sn (2 dakika 30 saniye) – Maksimum: 4.00 sn (4 dakika)

4. TAKIMLARIN YAŞ KATEGORİLERİ SINIRLAMALARI

(01.01.2020 – 31.12.2020 tarihleri arasında düzenlenen yarışmalar için)

 1. Takımların yaş kategorileri sınırlamaları doğum takvim yılına göre aşağıda yazılı olduğu gibi belirlenir.Solo ve İkililer için Yaş Aralıkları:

Çocuklar: 12 yaş altı      2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 doğumlular.
Yıldız 1: 13 – 14 yaş      2007, 2006 doğumlular
Yıldız 2: 15 – 16 yaş     2005, 2004 doğumlular
Genç – Yetişkin 1: 17-30 yaş     2003 – 1990 arasında doğanlar
Yetişkin 2: 30 + yaş     1989 doğumlular ve üstü.
Büyükler 50 + yaş      1970 yılı ve öncesi doğumlular

Gruplar ve Formasyon için Yaş Aralıkları:

Çocuklar: 12 yaş altı      2008, 2009, 2010, 2011, 2002, 2013 doğumlular.
Yıldız: 13-16 yaş           2007, 2006, 2005, 2004 doğumlular
Genç – Yetişkin 1: 17-30 yaş     2003 -1990 arasında doğanlar
Yetişkin 2: 30 + yaş     1989 doğumlular ve üstü.
Büyükler: 50 + yaş       1970 yılı ve öncesi doğumlular

2. Karma yaş gruplarıyla takımlar oluşturulurken:
a. Takımınıza sadece bir alt yaş grubundan sporcu alabilirsiniz. Bir takıma bir alt gruptan alınacak sporcu sayısı %50 oranını geçemez.
Örn 1: 5 kişilik 1 takıma alt yaş grubundan 2 kişiden fazla alınamaz.
Örn 2: 8 kişilik takıma alt yaş grubundan en fazla 4 kişi alınabilir
b. Bir sporcu solo yarışmaları hariç en fazla 2 ayrı takım içinde yer alarak yarışabilir. Bu kurala uymayan takım diskalifiye edilir.
c. Olağandışı haller dışında Bir sporcu aynı koreografiyi 1 defa sergileyebilir. Aynı sporcunun farklı bir yaş kategorisinde aynı koreografiyi sergilemesi durumunda bu ikinci çıktığı grubun diskalifiye sebebidir.

5. YARIŞMA DÜZENİ

İlgili yarışmalardaki kayıt sayısına bağlı olarak, eleme turları ve/veya tek bir final turu olacaktır. Yarışmacı sayısı final turuna gelene kadar her bir turda yarı yarıya azalır. Eşitlik durumunda Başhakem kararı geçerlidir. Final turundaki yarışma grubu sayısı, organizasyona bağlı olarak maksimum 6 dır. Eşitlik çıkması veya katılımcı sayısına göre sadece final turu yapılması durumunda maksimum 8 olabilir.

6. PİST ÖLÇÜLERİ

1. Solo, ikili ve grup takımlar için minimum pist ölçüleri 10×12 metredir.
2. Formasyon takımlar için minimum pist ölçüleri 12×15 metredir. Başhakem gerektiğinde pistin yeterliliği konusunda karar verebilir.

7. MÜZİK

1. Katılımcılar kendi müziklerinde dans edecektir. Müzikler yarışma esnasında değiştirilemez.
2. Yarışmadan 1 gün önce antrenörler, yarışmacı ve yarışmacı gruplarının müziklerini kendileri kontrol ederek, PERFORMANS MÜZİK GEREKLİLİKLERİ; başlığı altında belirtilen şekilde DJ’e mail yoluyla teslim etmelidirler.
3. Performans anında her hangi bir müzik kullanımı yapılmayacaksa mutlaka performansın başlangıç ve bitiş anını belirten bir ses efekti kullanılmalıdır.
4. Performans sürelerinde (-5 ) (+5) saniye zaman aşımına izin verilir.

8. ELBİSE / KOSTÜM

Modern & Contemporary branşında yarışmacıların bir performans sergilerken veya yarışma esnasında kostümleri üzerinde yazılı şekilde kulüp tanıtımı yapacak şekilde marka, amblem, kulüp adı vs. kullanılamaz. Bunun dışında kostüm ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur.

9. SAHNE DONANIMLARI VE/VEYA MANZARALI ARKA PLAN

1. Modern&Contemporary branşında sahne donanımı kullanımı yasaktır. Ancak Yaratıcı Koreografileri destekleyen materyallere izin verilir.
2. Giyecek içindeki kişisel aydınlatma kullanımına bir batarya ile güç verildiği ve sahne donanımları veya giyecek ile ilgili başka herhangi bir kuralla çakışmadığı sürece izin verilir.
3. Piste zarar verecek veya verebilecek, piste dağılabilecek veya herhangi bir şekilde pisti güvensiz hale getirecek veya getirebilecek Sahne Donanımlarına izin verilmez (örn, sıvılar).
4. Açık alev kullanımına izin verilmez.
5. Canlı hayvan kullanımına izin verilmez.

10. YEDEKLER

1. İstisnai durumlarda (örneğin, yaralanmalar, öngörülmeyen koşullar), takımlardaki yarışmacılar bir yedekle yer değiştirebilir. Bu durumda başhakemin ön izni alınmalıdır. Herhangi bir takımdaki maksimum yedek sayısı 2’dir.
2. Mini takım performanslar için yedeklere izin verilmez.

11. AKROBASİ

 1. Akrobatik hareket, vücudun ya sagital ya da frontal eksende döndüğü harekettir (örneğin takla, el üstünde dönme gibi).
 2. Disiplinin ilgili bölümünde yasaklanmadığı sürece, disiplinlerde akrobasiye izin verilir.
 3. Akrobasi: Akrobasi performansı arttırmak için kullanılabilir, ancak performans koreografi ile uyum içinde olmalıdır.
 4. Bir akrobatik hareket yarışmacının puanını mutlaka arttırmaz ve hatta eğer teknik olarak doğru icra edilmezse puanı düşürebilir.

12. HAVAYA KALDIRMALAR

 1. Havaya kaldırma, bir yarışmacının, iki ayağını da pistten kestiği hareket ve/veya figürdür ve bu hareket ve/veya figür diğer bir yarışmacının fiziksel desteğiyle gerçekleşir.
 2. Yasaklanmadığı sürece havaya kaldırma hareketi yapılabilir.

13. EŞİT PERFORMANSLAR

Yarışmalar süresince, tüm performans dahilinde hiçbir şeyin değiştirilmesine izin verilmez. Kostümler/Giysiler müzik, turlar arasında değiştirilemez.

14. MİLLİ SPORCU BELGESİ

Türkiye Şampiyonasının tüm aş kategorilerinde ilk 3 dereceyi elde eden (1., 2. ve 3.) sporcular, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına Kupalarına ve açık turnuvalarına ülkemizi milli sporcu olma şartlarını yerine getirerek katılım sağladıklarında Milli Sporcu Belgesi talebinde bulunabileceklerdir.

Türkiye Şampiyonasında tüm yaş kategorilerinde ve en az 6 sporcunun katılmış olması şartıyla SOLO ve DUO yarışmalarda final turuna çıkmış sporcular, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına, Kupalarına ve açık turnuvalarına ülkemizi milli sporcu olma şartlarını yerine getirerek katılım sağladıklarında Milli Sporcu Belgesi talebinde bulunabileceklerdir. 6’dan az
sporcunun katıldığı SOLO ve DUO yarışmalar için sporcular belge talebinde bulunamaz.

Türkiye Şampiyonasında tüm yaş kategorilerinde ve en az 3 takımın katılmış olması şartıyla GRUP yarışmalarında final turuna çıkmış sporcular, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına, Kupalarına ve açık turnuvalarına ülkemizi milli sporcu olma şartlarını yerine getirerek katılım sağladıklarında Milli Sporcu Belgesi talebinde bulunabileceklerdir. 3’den az sporcunun katıldığı GRUP yarışmalar için sporcular belge talebinde bulunamaz.

Türkiye Şampiyonasına katılan tüm sporcular yukarıda bahsi geçen tüm yarışmalara derece şartı aranmaksızın katılabilirler. Ancak Türkiye Şampiyonasına katılmak ve federasyondan izin almak zorundadırlar. Türkiye Şampiyonasında ilk üçe girmemişlerse Milli Sporcu Belgesi alamazlar.

15. YÜRÜRLÜLÜK

Bu yarışma talimatı yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu yarışma talimatında yer almayan konular hakkında Türkiye Dans Sporları Federasyonu Başkanı karar verir.

16. YÜRÜTME

Bu yarışma talimatı hükümlerini Türkiye Dans Sporları Federasyonu Başkanı yürütür